CzechEnglishGermanPolishRussianSerbianSlovak

FIRMY WSPIERAJĄCE
NASI PRZYJACIELE
kroplariders ipa_kalwariachatkaorawaspiska_kraina10 gflisacypodhale24mcsirslimakelektroserwis
Facebook

Nauka jazdy na nartach

W dniach od 03.03.2018r do 08.03.2018r na stokach narciarskich Stacji Narciarskiej JURGÓW SKI odbyło się szkolenie ” Nauka jazdy na nartach”. Było to pierwszy raz zorganizowane – tego typu szkolenie. W szkoleniu wzięli udział członkowie Regionu IPA Nowy Targ – którzy naukę jazdy na nartach zawsze odkładali na… “później” Tym razem szkolenie zaproponował i zrealizował – członek naszego Regionu IPA – Piotr – który posiada wszelkie uprawnienia instruktorskie.
Naukę jazdy na nartach rozpoczęła się od podstaw. Wszyscy IPA- owcy bardzo szybko oswoili się ze sprzętem, poznali zasady bezpieczeństwa i sposoby poruszania się po stoku. Oczywiście niektórzy do perfekcji przećwiczyli metody bezpiecznego upadania i podnoszenia się zarówno na terenie płaskim jak i na stoku. Trud się opłacił, gdyż każdy z uczestników już po pierwszej kilkugodzinnej lekcji potrafił samodzielnie zjechać łukami płużnymi w linii spadku stoku i samodzielnie wyjechać wyciągiem orczykowym do góry . Praktycznie stopień podstawowy ( od pierwszych kroków do jazdy pługiem ) został opanowany na pierwszej lekcji przez wszystkich.
Kolejne lekcje to powtarzanie i szlifowanie już zdobytych umiejętności oraz wprowadzanie elementów jazdy stopnia średniego. Narciarze zaczęli jeździć coraz szybciej i odważniej trasami łatwymi i trudnymi ( na Jurgów ski trasy oznaczone kolorem niebieskim i czerwonym ). Uczestnicy kolejnych lekcji poznawali i doskonalili skręt z pługu ( jazda łącząca elementy pługu i jazdy na nartach ustawionych równolegle ), skręt do stokowy ślizgowy i skręt równoległy ślizgowy.
Jak czas i pogoda pozwoli jeszcze w tym sezonie – uczący będą jeździć skrętem równoległym NW i śmigiem ( a ten ostatni to już stopień wyższy 🙂 ) .

Składamy podziękowania dla pomysłodawcy zorganizowania i sprawne przeprowadzenia bezpiecznego szkolenia, które pozwoliło początkującym nie tylko przełamać bariery, ale przede wszystkim opanować podstawy jazdy na nartach. Osobne podziękowania składamy Komendantowi Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej p. aspirantowi sztabowemu Dariuszowi Kostańczukowi , który pomógł w realizacji nauki jazdy ….