CzechEnglishGermanItalianPolishRussianSerbianSlovak

FIRMY WSPIERAJĄCE
NASI PRZYJACIELE
kroplariders ipa_kalwariachatkaorawaspiska_kraina10 gflisacypodhale24mcsirslimakelektroserwis
Facebook

Pomoc dla Ukrainy

Policjanci i pracownicy nowotarskiej komendy włączają się w organizowane akcje pomocowe. Oprócz zbiórki pieniężnej i pluszowych maskotek, zaangażowali się też w zbiórkę lekarstw, środków higienicznych, żywności i odzieży zorganizowaną przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu przez IPA Region Nowy Targ

informuje podkom. Dorota Garbacz z nowotarskiej policji. – Pierwszy transport zebranych artykułów wyruszył już na granicę ukraińską. Dwaj nowotarscy policjanci, przedstawiciele IPA Region Nowy Targ w środę wyjechali na granicę, aby dostarczyć zebrane artykuły, które trafią do potrzebujących. W ramach wolontariatu na wschodnią granicę wyjechała także pracownica nowotarskiej komendy, która od kilku dni pomaga osobom, które z Ukrainy dotarły do Polski.

Funkcjonariusze angażują się też w pomoc dla uchodźców, którzy dotarli na teren Podhala. – Pomocą służą dzielnicowi, którzy odwiedzają miejsca, gdzie ukraińskie rodziny znalazły schronienie. Podczas rozmów także z właścicielami, czy opiekunami placówek przestrzegają przed ewentualnymi zagrożeniami, z jakimi może się spotkać osoba będąca w trudnej sytuacji, dodatkowo nieznająca języka. Mundurowi nadzorują miejsca w rejonach urzędów, gdzie pojawiają się obywatele Ukrainy, aby załatwiać sprawy związane m.in. z nadaniem numeru PESEL. Policjanci w ramach działań profilaktycznych przekazują ulotki informacyjne w języku ukraińskim z cennymi informacjami i wskazówkami, jak nie stać się ofiarą przestępstwa i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. Rozmawiają także z wolontariuszami pomagającymi w magazynach pomocowych przy wydawaniu artykułów i żywności osobom potrzebującym – podsumowuje rzecznik nowotarskiej policji.