CzechEnglishGermanItalianPolishRussianSerbianSlovak

FIRMY WSPIERAJĄCE
NASI PRZYJACIELE
kroplariders ipa_kalwariachatkaorawaspiska_kraina10 gflisacypodhale24mcsirslimakelektroserwis
Facebook

Spotkanie z IPA Novy Sad-Serbia

W dniach 23.01.2020 -26.01.2020r. trzyosobowa grupa członków IPA Region Nowy Sad z Serbii w drodze na obchody VII rocznicy założenia IPA Kalwaria Zebrzydowska odwiedziła region Podhala.

Dwóch policjantów w czynnej służbie: Przewodniczący IPA Nowy Sad Milorad Petkovic, policjant z Belgradu Bosko Timotijevic oraz Nikola Tizic zasłużony dla IPA Serbia. Wizyta odbyła się w ramach współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA Region Nowy Targ, IPA Kalwaria Zebrzydowska a IPA Nowy Sad. Serbowie przyjechali do nas na Podhale na dwa dni. W zaplanowanym programie pobytu przez znalazły się wycieczki, spotkania i aktywny wypoczynek na basenie. W dniu przyjazdu w pensjonacie „Perła Podhala” https://perlapodhala.pl w Szaflarach przywitał gości Mateusz i Piotr. Po wymianie uścisków i ciepłym przyjęciu rozpoczęto zwiedzanie Podhala. Pierwszym obiektem, w którym spędzono wspólnie czas były baseny „Termy Szaflary”. Miki, Bosko oraz Nikola nie mogli wyjść z podziwu, jak dynamicznie rozwija się turystyka w Polsce, jednocześnie zachowując wysokie standardy. Po relaksie w ciepłych wodach i saunach Term Szaflary i krótkim odpoczynku w hotelu, nasi goście mieli okazję pospacerować po Nowym Targu. Na drugi dzień, zaraz po śniadaniu, na zaproszenie Komendanta PSG płk SG Wiesława Górskiego, nasi goście odwiedzili Placówkę Staży Granicznej w Zakopanem. Komendant osobiście przywitał gości, którym zorganizował pokaz wyposażenia Straży Granicznej i multimedialną prezentację jak pracuje i jakie ma osiągnięcia jednostka. W trakcie zwiedzania placówki Serbowie wymienili się ze funkcjonariuszami SG swoimi doświadczeniami w sferze zwalczania przestępczości zorganizowanej, handlu ludźmi, handlu narkotykami oraz problemu imigracji w Europie. Po konstruktywnym spotkaniu z Komendantem Górskim delegaci z Serbii wraz z Piotrem udali się do Kuźnic, skąd koleją linową wyjechali na Kasprowy Wierch http://www.kasprowywierch.biz/kamery.html. Na szczycie, o wysokości 1987 m.n.p.m. przywitała Ich piękna słoneczna pogoda, oraz czarująca panorama Tatr.
Goście z Novego Sadu podziwiali najwyżej położony budynek w Polsce: Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które Stoi na samym szczycie Kasprowego Wierchu!!
Późnym popołudniem nasi goście udali się do Hotelu Łysoń w Inwałdzie, gdzie odbywały się obchody VII rocznicy założenia IPA Kalwaria Zebrzydowska . Tutaj Przewodniczący Regionu IPA Kalwaria Zebrzydowska Andrzej Kozioł zadbał o dalszy pobyt Serbów w regionie. Goście z Serbii zostali bardzo gorąco przywitani przez wszystkich uczestników imprezy a wspólna zabawa trwała do białego rana. Na zaproszenie Przewodniczącego Regionu IPA Kalwaria Zebrzydowska, w spotkaniu noworocznym wzięli udział członkowie Regionu IPA Nowy Targ: Piotr, Lucjan oraz Mateusz, którzy przywieźli ze sobą tradycyjny już upominek: zestaw regionalnych serów góralskich od zaprzyjaźnionej z IPA firmy Balser http://balser.pl/.
Wśród wielu znamienitych gości był obecny wiceprezydent Sekcji Polskiej IPA Janusz Podżorski.

W kolejnym dniu doszło do spotkania delegacji Serbskiej z funkcjonariuszami KPP Wadowice. Spotkanie było wypełnione dyskusją, dotyczącą przede wszystkim wskazywaniu różnic w funkcjonowaniu policji w Polsce i w Serbii. Policjanci zapoznali się ze strukturą wadowickiej komendy. Serbowie w trakcie wizyty szczególnie zainteresowali się obiektami sakralnymi na terenie Wadowic oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Zwiedzali Kościoły i Sanktuaria z wielkim zaciekawieniem i szacunkiem. Jako przedstawiciele kościoła prawosławnego interesowały ich różnice w obrzędach i modlitwach.

Dziękujemy kolegom z Serbii za miło spędzony czas, oraz Piotrowi i Andrzejowi za zorganizowanie pobytu naszym gościom. do zobaczenia!