CzechEnglishGermanPolishRussianSerbianSlovak

FIRMY WSPIERAJĄCE
NASI PRZYJACIELE
kroplariders ipa_kalwariachatkaorawaspiska_kraina10 gflisacypodhale24mcsirslimakelektroserwis
Facebook

Wizyta IPA Pomoravlje

W dniach 07-10.06.2018r przebywali u nas Goście z Serbii: z Regionu IPA Pomoravlje. Podobnie, jak w miniony roku delegacji przewodniczył Slobodan Stojanovic, naczelnik policji INTERVENTA PATROLA Jagodina – PREZYDENT Regionu IPA Pomoravlje, a zarazem Vice Prezydent IPA Sekcja Serbia. Wraz z Nim przyjechali: Andoelkovic Nebojsa – komendant Žandarmerij / odpowiednik w Polsce pododdziału SPAP /w Nisz Boris Duraevid oficer policji, oraz Josip Kovadievid – emerytowany major policji, pełniący obecnie funkcję Sekretarza Regionu IPA Pomoravlje.
Goście dojechali w godzinach popołudniowych w czwartek do hotelu: Pensjonat Szaflary www.perlapodhala.pl/pl – gdzie zostali – dzięki uprzejmości Właścicieli – zakwaterowani – na cały okres pobytu w Polsce. Po śniadaniu – w piątek rano – pojechaliśmy na wycieczkę do najstarszej kopalnia soli w Polsce w Bochni. Kopalnia po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca podziemnymi komorami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Od niedawna zwiedzanie bocheńskiej kopalni to niezwykła przygoda, solne podziemia stały się jeszcze ciekawsze dzięki ekspozycji multimedialnej, pozwalającej odbyć podróż w czasie. Nasza podróż rozpoczęła się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, dzięki której, jak głosi legenda, sól trafiła na polskie ziemie. Oprócz przewodnika o historii soli opowiadają polscy królowie, kupcy z Genui, a także duch cystersa, który wprowadza nas w solny świat mówiąc o tym, skąd pod ziemią wzięła się sól. Na trasie zwiedzania przygotowano słuchowiska, animacje, oraz interaktywne prezentacje. Treści uszeregowane były w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej było je zapamiętać. Wykorzystanie nowoczesnych technik sprawiło, że przekaz był zrozumiały i atrakcyjny. Nasi goście z południa mogli tym sposobem poznać wycinek naszej historii… Po zwiedzaniu kopalni zostaliśmy zaproszeni do Komendanta Powiatowego Policji w Bochni pana insp. Tadeusza Stachaka na chwile relaksu przy kawie. Była chwila na wymianę doświadczeń, oraz porównanie specyfiki służby. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie bastionowego magnackiego zamku w Nowym Wiśniczu. Pierwotnie była to niewielka warownia wybudowana w XIV wieku przez Jana Kmitę, obecnie po wielu rozbudowach zamek stał się gniazdem rodowym jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce: Lubomirskich. W zamku poznaliśmy wiele eksponatów z różnych epok. Mogliśmy oglądać zabytkowe meble, porcelanę, kielichy, srebra i gobeliny. Miejscowi urzędnicy zabiegają także o wpisanie warowni na listę Pomników Historii (może go otrzymać zabytek o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej). Po zakończeniu zwiedzania wspólny posiłek w restauracji Panorama i … powrót do hotelu w Szaflarach.
W sobotę – zgodnie z planem Goście wzięli udział w XV Turnieju Strzeleckim w Nowym Targu. / relacja na stronie https://www.ipanowytarg.pl/xv-jubileuszowy-turniej-strzelecki-o-puchar-regionu-ipa-nowy-targ/

Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu i zrealizowaniu weekendu naszych gości w Polsce.
Szczególne podziękowania dla Komendanta Powiatowego Policji w Bochni insp. Tadeuszowi Stachakowi, a także Przewodniczącemu Regionu IPA Bochnia kol. Krzysztofowi Cetnarskiemu za pomoc w realizację wizyty Przyjaciół z Serbii.

tekst: M. Kapołka
fot: M. Kapołka

Więcej zdjęć TUTAJ