CzechEnglishGermanItalianPolishRussianSerbianSlovak

FIRMY WSPIERAJĄCE
NASI PRZYJACIELE
kroplariders ipa_kalwariachatkaorawaspiska_kraina10 gflisacypodhale24mcsirslimakelektroserwis
Facebook

Wizyta Irlandzkich policjantów

W dniach 04.03.2019 -10.03.2019 roku 16 osobowa grupa Irlandzkich policjantów ( Garda ) – tych w czynnej służbie jaki i tych już na emeryturze – odwiedziła Podhale. Wizyta odbyła się w ramach współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA Region Nowy Targ a IPA Irlandia. Irlandczycy przejechali do nas na kilka dni z Irlandzkich miejscowości takich jak : Cork , Balbriggan , Dublin, Ennis.
W skrupulatnie zaplanowanym programie wizyty przez kierowniczkę grupy Ann Liston – National Travel Offiser Section Itrland, oraz Mateusza Kapołkę znalazły się wycieczki, spotkania i aktywny wypoczynek na nartach.
W dniu przylotu już na lotnisku Kraków Balice im. Jana Pawła II przywitał gości przedstawiciel naszego regionu – Paweł.
Natomiast w pensjonacie Willa Joanna /http://www.pokoje-joanna.pl/ / w Białce Tatrzańskiej gości powitał Mateusz wraz z Piotrem . Położenie w bliskiej odległości (300m–5 min pieszo) od stacji narciarskiej – Kotelnica Białczańska oraz Termy Białka, a także wspaniała obsługa gości stanowi poważny atut pensjonatu.
Po wymianie uścisków, ciepłym przyjęciu i poznaniu się, przeanalizowano zaplanowany program pobytu i już od rana dnia kolejnego nie dano Irlandczykom ani chwili wytchnienia. Już we wtorek po śniadaniu goście wyjechali do Wieliczki, gdzie mieli okazję zwiedzić trasę turystyczną- głównego szlaku kopalni soli: piękne komory, podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Następnie krotki przejazd do Krakowa, i spacer po starym mieście: Kościół Mariacki, obiad oraz kontynuacja zwiedzania stolicy Małopolski. W programie wycieczki znalazła sie: zbrojownia i katedra na Wawelu . W środę z kolei nasi goście tym razem pojechali zwiedzić Wadowice: miasto urodzin i lat młodości Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. W programie zwiedzania znalazła się Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie Karol Wojtyła 20 czerwca 1920 roku przyjmował chrzest, a później I Komunię Świętą, mieszkając tuż obok świątyni, od 2006 roku przed bazyliką stoi pomnik Jana Pawła II, Liceum im. Marcina Wadowity, w którym w latach 1930-1938 kształcił się Papież Polak. W napiętym planie wycieczki znalazła się chwila na skosztowanie słynnych papieskich kremówek. Przed południem wyjazd w kierunku Oświęcimia, gdzie nasi goście spotkali się z edukatorem i rozpoczęli zwiedzania miejsca pamięci Auschwitz w Oświęcimiu łącznie z Brzezinką
Po tym krótkim tourne po województwie małopolskim od 7 marca nasi Irlandzcy goście rozpoczęli główny cel wizyty w Polsce a mianowicie intensywne szkolenie i jazdę na nartach . W niedalekiej odległości od pensjonatu codziennie od 9 rano do zamknięcia stacji Kotelnica Białczańska policjanci szlifowali swoje umiejętności narciarskie pod okiem kolegi – instruktora Piotra . Piękna pogoda i świetne warunki na narty dały wiele radości i niezapomnianych chwil ( nie często w Irlandii policjanci widzą śnieg ).
W piątek dzięki zaangażowaniu Mateusza i Roberta doszło do spotkania delegacji Irlandzkiej z kierownictwem KPP Nowy Targ. Spotkanie, choć krótkie, było wypełnione dyskusją, dotyczącą przede wszystkim wskazywaniu różnic w funkcjonowaniu policji w Polsce i w Irlandii. Policjanci zapoznali się ze strukturą nowotarskiej komendy.
Na zakończenie wizyty w sobotę nasi goście byli świadkami charytatywnego “dl Asi ” meczu w hokeja rozegranego na lodowisku w Czarnym Dunajcu pomiędzy drużyną IPA Nowy Targ a IPA Poprad ze Słowacji.
Dziękujemy kolegom i koleżankom z Irlandii za miło spędzony czas . Ann Liston, John Liston, Mary O’Connell, Thomas O’Connell, Maeve Ward, Darren Martin, Senan Behan, Fiona Somers, Andy McVey, Aidan O’Connell, Margo O’Connell, Margaret Purcell, Tom Mc Evoy, Sheila Cole, Catherine Geoghegan-Quinn, Helena McCabe – do zobaczenia !!

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu pobytu gości z Irlandii wszystkim którzy aktywnie pomogli przy organizacji i realizacji tego nie łatwego projektu, a szczególnie właścicielce B.T. NELTRAVEL / http://neltravel.pl//